Jedna z našich nejhodnotnějších staveb ve stylu tzv. vídeňské secese. Pro olomouckou rodinu bankéřů Primavesi ji v letech 1905-1906 vystavěli vídeňští architekti Josef Tolk a Franz von Krauss. Paradoxní je, že zmíněné rodině patřila vila nakonec jen pouhých 14 let, neboť její členové odešli po 1. světové válce do Rakouska. V následujících letech sloužila budova účelům sanatoria, stejně jako po 2. světové válce, kdy byla komunisty znárodněna. Do rukou potomků bývalých majitelů se dostala až v rámci restitucí v roce 1992.
Unikátnost stavby spočívá především v jejím interiéru – ten byl ve své době v rámci střední Evropy řešen zcela novátorsky, kdy se centrem domu stala obytná hala, jíž obklopovaly další prostory. Jednalo se o tzv. anglický halový systém.
Mimořádně cenné je i zařízení interiéru: v něm se dodnes dochoval secesní nábytek (převážně z uměleckých dílen Wiener Werkstatte), dřevěné schodiště, obložení stěn, vitráže, aj.
Vila ovšem není jenom skvostem uměleckým, najdeme zde i překvapivé technické vymoženosti, např. automatický centrální vysavač či vlastní elektrárnu.
TIP: I když v podkrovních patrech vily jsou v současnosti umístěny byty a v dalších místnostech sídlí kanceláře firem, část vily je přístupná veřejnosti. Najdete zde galerii a stylovou restauraci, k níž patří (v létě) salónek v hradební věži a možnost příjemného posezení na terase.